Дивитися. Не розуміти. Дивитися ще. «Тенет»: рецензія

03.09.2020

Тому що важко. Тому що глибоко. Тому що все одно не дасть спокою.
 
«Тенет» - кіно, яке ви будете дивитися мінімум двічі. Але й цього недостатньо. 
 
Кіно-загадка. Кіно – Маріїнська впадина. Кіно-тенета (і це взагалі не каламбур!). Подивишся – потрапиш в перехрестя світів і будеш бовтатися там шокованою кулею, яка намагається зрозуміти, що оце все було?
 
Не намагайтеся. Не зрозумієте. Але того і не треба!

тенет

Про що це кіно?

Тут вибачте,але я вам не скажу. Бо розповідати бодай найменшую зав’язку з «Тенета» - це відразу спойлерити. Я б заборонила взагалі усі анотації, трейлери, відгуки (навіть цей!). Ви нічого не повинні знати. Ви повинні бути чисті, як зуби Джона Девіда Вашингтона, і небезпечні, як крапля плутонію. Чисті - щоб сприйняти це все. Небезпечні - щоб мати за мету це все розгадати. 

Ладно, ви ж все одно десь прочитаєте. 

Загроза третьої світової, яка йде від майбутнього. Секретна технологія, яка дозволяє вийти за межі реального часу та простору. Але це не подорожі на машині часу, це інверсія - можливість запустити предмети та людей, та взагалі весь світ у зворотньому напрямку. Головний герой повинен врятувати світ, бо його (і героя, і світ) хоче вбити жорстокий мільярдер (росіянин). 

Тут було щонайменше три спойлери.

тенет

У фільмі - трохи фізики (реальні теорії, які знайшли відображення у ефектних кадрах). Тут є минуле, майбутнє та сучасне. І це сплетено в такий тугий клубок, що дуже важко відокремити кожну нитку. От зараз - це вони коли? Сьогодні, вчора чи завтра? Взагалі найголовніше питання тут - не що? не де? А саме - коли? Відповісти на нього так важко, що це майже на рівні передбачення - ви нічого не розумієте, але щось відчуваєте. 

Що відбувається?

Це питання, яке ви будете вирішувати протягом усіх переглядів "Тенету", що у вас будуть. Хто, чому, куди і як. Як вони повернулися в часі. Що вони задумали. Як вони переможуть. Хто з минулого, хто з майбутнього. 

Це просто квест, вирішуйте завдання, як завгодно, - ви точно пройдете вперед. Тут є сценарій, який треба розбирати по шматках. Його писав сам Крістофер Нолан, писав 20 років (писав сам, не з братом, як зазвичай!). Тож він продумав кожну деталь, а тепер, будьте люб’язні, розбирайте ці детали!

Але я ж кажу, це Нолан, тому у кожному кадрі буде безліч підказок - деталь одягу, колір, настрій, натяк, слово, назва (ви ж бачите, що це паліндром, це не випадково?!), музика врешті решт. Жест! Жест! Хтось ще помітив жест (він там один, головний)? Це, звичайно, неймовірно складно вловити. Але можна. В цьому переліку було щонайменше 5 спойлерів, вибачте. 

тенет

По суті, єдиний недолік "Тенету" - те, що в кінотеатрі не можна зупиняти стрічку, повертатися назад, стрибати вперед. Інверсія тут згодилася б… Але доведеться самому. Будьте розумні, це буде неймовірно важко. Навіть актори, що знімалися у стрічці, не знали її сюжетної лінії! Глядачеві доведеться продиратися крізь це все насамоті. Навіть якщо ви прийшли із кимось, і цей хтось - друга половина вашої душі, - навіть тоді ви нічого не зможете зрозуміти, доки не спробуєте самі. Обговорюйте, аналізуйте, сперечайтеся… Робіть будь-що, все одно нічого не вийде, доки не сядете самі подумати, що це ви таке побачили. 

“Тенет” - перша робота в вашому житті, від перегляду якої ви захочете повернутися до набридлого шкільного питання: що цим хотів сказати автор. 

“Тенет” - перша робота у вашому житті, після якої ви не заспокоєтеся, доки не з’ясуєте. 


“Тенет” - перша робота у вашому житті. Дуже серйозна, дуже важка робота. 

Це робота, так. Не просто кіно. І за її виконання буде дуже висока нагорода. Розуміння. Це найкраще, що могло бути із вами. 

тенет

За що ви це полюбите?

За красу гри! “Тенет” - це прекрасна логічна гра, головоломка. Всесвіт. Це бездоганно відбудований світ з історією та підказками до неї. Це ефектність не від графіки (її тут майже й немає, навіть літак влітає в будівлю аеропорту по-справжньому, це ж Нолан!). Це ефектність від шаленого розуму, який створив це все. Це неможливо не любити.

За талант. По суті, якби вам потрібна була гарна ілюстрація до слова “талант”, то цей фільм - найкраще, що можна було б обрати. Талант режисера. Талант акторів (кожен перевершив сам себе). Талант тих, кого ми не звикли сприймати глибоко. Тут так розкривається Роберт Патінсон, що Едвард Кален та Седрік Дігорі у захваті зависають у просторі та часі. Та й взагалі актори тут просто стрибнули вище своїх голів. Вони працювали, як скажені, це помітно навіть у якихось проміжних кадрах… Хоча які проміжні кадри в Нолана, що я таке кажу!

тенет

За те, що ви розумні. Ви розгадаєте це. Просто не зможете жити далі, доки не розберете це все на електрони. І коли зможете, будете просто в захваті від себе. 

“Тенет” - робота, яка стала подарунком від 2020-го, взагалі не щедрого до подарунків. Це єдиний фільм року (ну майже) - фільм, що за правом шедевр, а не просто кіно. Це єдиний фільм, який з нами надовго. Ці тенета не відпустять. 

І знаєте, що? Ви самі не хочете з них виходити.

Фільм "Тенет" стартував в Україні 26 серпня 2020 року. 

За перегляд дякую Kinomania LLC - ексклюзивному дистриб'ютору фільмів кінокомпанії Warner Bros. Pictures в Україні.

Подивіться “Тенет” у кіно. Це важливо, бо по-перше, так краще все видно (особливо у форматі IMAX - спробуйте найперше його, 4DX дещо відволікає). А по-друге, віддячимо кінотеатрам за те, що нарешті подарували нам це. За те, що вижили, щоб подарувати нам це. 
 

Теги
кіно